ГоловнаАбетка безпекиНебезпеки природного характеруЗсуви ґрунту
 Версія для друку

зсув.jpg

Зсуви ґрунту

Зсув – це зміщення похилої площини мас ґрунту з вершини або схилу під дією сили тяжіння. Причинами виникнення зсувів можуть бути землетрус, сукупність ряду природних причин (підземні та поверхневі води, атмосферні опади, вивітрювання) та деякі види діяльності людини (будівельні роботи, вибухи, буріння свердловин).

Зсуви формуються, як правило, на ділянках, які утворені водоопірними та водоносними породами ґрунту (породи чергуються між собою). Зсуви виникають внаслідок порушення рівноваги в ґрунтах та підстилаючих породах, що може бути викликано підмивом водою, ослабленням міцності порід при вивітрюванні та перезволоженні опадами або підземними водами, в результаті чого сили зчеплення на поверхні зміщення стають меншими ніж гравітаційна сила, що діє на масу породи.

Об'єм грунту, який зміщується під час зсуву, може становити від декількох сотень до тисяч мільйонів кубометрів, а швидкість коливається від декількох метрів на рік до декількох метрів на секунду.

Згідно з міжнародною статистикою до 80% зсувів у наш час пов'язано з діяльністю людини.

Небезпека зсувів полягає в тому, що величезні маси ґрунту, раптово зміщуючись, можуть призвести до руйнування будівель та споруд, залізничних і шосейних доріг, мостів, трубопроводів та ліній електромереж, систем життєзабезпечення, а також травмування та загибель серед населення.

 

Масштаби катастрофи залежать від ступеня забудови та заселення території, а також від величини самого зсуву.

 

За швидкістю руху зсуви бувають:

 

 
 
 
За ознакою механізму зсувного процесу виділяють такі типи зсувів:

 

За глибиною залягання поверхневого шару зміщення зсуви бувають:

 

 За масою виносу ґрунту зсуви розподіляються на:

 

Готуйтеся до виникнення зсуву:

 

Дії під час зсуву:

 

Дії після зсуву:

 

У разі виникнення небезпеки одразу телефонуйте до рятувальників за номером телефону «101»!

 

Головне управління ДСНС України у Дніпропетровській області

 
    Твіт