Головна Останні новини3 Листопада, 2020р.
 Версія для друку

Надзвичайники Дніпропетровщини розповіли про те, що робити, якщо розбився градусник

Опубліковано: 03.11.2020, 18:02

Ртутний термометр, який є в аптечці у більшості громадян Дніпропетровщини - не тільки корисний, а й потенційно небезпечний. Один невдалий рух і в кімнаті розіллється до 5 грамів шкідливої для здоров’я людини ртуті.

Основними симптомами отруєння випарами ртуті є присмак металу в роті, нудота і блювота, слабкість і загальне погіршення здоров’я, сильні головні болі, болісні відчуття в горлі при ковтанні, втрата апетиту, посилене слиновиділення, набряклість і кровоточивість ясен.

Тож, з огляду на те, що на Дніпропетровщині є випадки звернення громадян до Служби порятунку «101» про розбиття ртутного термометру, надзвичайники підготували основні рекомендації, що робити якщо розбився градусник та куди звертатися.

Перш за все при розливі ртуті у квартирі слід дотримуватися такого порядку дій:

- вивести людей із приміщення та відкрити вікна;

- із маскою на обличчі та в гумових рукавичках, зібрати ртуть за допомогою спринцівки або аркушів паперу;

- обов’язково обробити місце розливу ртуті розчином засобу для миття та дезінфекції, добре провітрити кімнату.

 

 termometr.jpg

Важливо пам’ятати, що при збиранні ртуті заборонено користуватися віником чи пилососом.

 

Якщо ртуть потрапила на килими, то його можна витрусити на вулиці в безлюдному місці. При цьому забруднені ганчірки і інші застосовувані матеріали не можна прати або промивати в раковині, а краще запакувати в щільний і прозорий поліетиленовий пакет і разом із зібраною ртуттю здати в спеціалізоване підприємство, яке займається збором ртуть відходів. Не викидайте ртуть в унітаз або у відро для сміття. 

Важливо знати те, що пожежно-рятувальні підрозділи Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області дуже часто отримують дзвінки від громадян з приводу надання допомоги по вивезенню та збору ртуті, але ДСНС підрозділи відповідно до своїх повноважень не мають права збирати, перевозити та зберігати ці відходи. Перевезенням та утилізацією таких відходів повинні займатись підприємства, які мають ліценцію на здійснення такої діяльності та мають відповідні транспортні засоби для їх перевезення та приміщення для тимчасового зберігання і складування таких ртутних відходів.

Щодо пошкодження або розбиття медичних термометрів, які в своїй складовій мають ртуть, за зверненням мешканців міста направляють спеціалізований підрозділ Головного управління - аварійно-рятувальну частину Аварійно-рятувального загону спеціального призначення.

124.jpg

Надзвичайники частини проводять збір ртуті та демеркуризація приміщень, квартир громадян. Після проведених заходів, представники підрозділу зобов’язані передати власнику квартири, приміщення ці відходи за актом прийому передачі. Власник цих відходів вже самостійно повинен звернутись до спеціалізованих підприємств, які здійснюють утилізацію ртуті та ртутьвмісних відходів або у разі їх відсутності звернутись до місцевих органів влади для вилучення у нього цього розбитого медичного термометра та залишків ртуті на тимчасове зберігання до передачі спеціалізованим підприємствам для подальшої утилізації.

 

Ще раз нагадуємо про те:

Як діяти, якщо розбився ртутний термометр

Найменше нездужання спонукає людей користуватися термометром, втім, розбитий ртутний градусник несе чималу небезпеку для здоров’ю всіх присутніх у квартирі.

Що не можна робити:

- ні в якому разі не застосовуйте пилосос для прибирання;

- не можна підмітати ртуть віником, це тільки подрібнює отруйні кульки в дрібний ртутний пил, ускладнюючи її прибирання;

- не намагайтеся витирати ртуть ганчіркою, це призведе лише до розмазування ртуті і збільшенню площі поверхні її випаровування.

Для прибирання ртуті необхідно приготувати наступні речі:

- скляну банку з водою, яка щільно закривається кришкою;

- широку клейову стрічку - скотч, спринцівку або аркушів паперу;

- поліетиленові пакети для утилізації речей, які можуть бути забруднені ртуттю;

- ліхтарик або лампу настільну для освітлення;

- гумові рукавиці;

- хімікати, що володіють окисними властивостями і містять сполуки хлору.

Як збирати краплі ртуті:

- в першу чергу, виведіть усіх з приміщення в тому числі домашніх тварин;

- закрийте двері кімнати, в якій розбився термометр, щоб забруднене повітря не потрапляло в інші приміщення;

- відкрийте, не створюючи протягу, вікно в кімнаті, де розбився градусник;

-проведіть ретельний огляд всіх предметів, поверхонь, на які могли потрапити крапельки ртуті.

Варто врахувати, що кульки ртуті дуже добре катаються по будь-якій поверхні, при цьому можуть бути дуже маленьких розмірів.

Для огляду використовуйте ліхтар, яким слід світити вздовж підлоги або іншій поверхні, добре перевірте всі кути, тріщини в підлозі, щілини, виїмки і нерівності. У світлі ліхтаря добре видно сріблясті кульки ртуті, які легко помітити, завдяки їх металевого блиску;

- збір ртуті краще починати з найбільших крапель, щоб вони не розбилися на більш дрібні крапельки. Для зручності прибирання ртуті, найкраще скористатися щільним листом паперу, зігнутим навпіл, або в формі совка. Для закочування крапель ртуті на аркуш паперу, скористайтеся товстої голкою або в’язальної спицею;

- для збору дуже дрібних крапель ртуті скористайтеся шматком скотчу. Дрібні краплі ртуті повинні утримуватися липкою стороною скотчу. Шматки клейкої стрічки з прилиплими до неї краплями ртуті також треба помістити в скляну банку;

- з щілин краплі ртуті можна дістати за допомогою медичного шприца з товстою голкою;

- зібрані залишки градусника необхідно також помістити в скляну банку з водою. Після того, як ви зібрали усю ртуть, з нею слід поводитисядуже обережно. Закрийте банку з ртуттю і водою щільною кришкою. Ні в якому разі не можна викидати ртуть на смітник, в сміттєпровід або унітаз. Банку з зібраною ртуттю потрібно передати до органів місцевого самоврядування.

Після цього потрібно зробити якісне вологе прибирання в усій квартирі та дуже добре провітрити приміщення. У найближчі 7 днів намагайтеся виключити, або мінімізувати перебування людей і тварин в кімнаті, де розбився термометр. Для профілактики протягом 10-15 днів робіть щоденні вологі прибирання квартири з невеликим додаванням «Білизни» і часті та тривалі провітрювання.

 

Якщо ви розгубились, слід проконсультуватися з фахівцями Служби порятунку за номером «101»

imgonline-com-ua-Compressed-g3WoP89bVTad1A.jpg


   
Останні новини
2 Грудня16:46 м. Синельникове: триває інформаційно-роз’яснювальна робота в житловому секторі
2 Грудня16:36 Криничанський район: рятувальники провели профілактичну роботу з населенням
2 Грудня16:19 Юр’ївський район: співробітники ДСНС перевірили, чи знають мешканці номери виклику екстрених служб
2 Грудня15:36 Рятувальники закликають до безпечного поводження з піротехнічними виробами
2 Грудня13:34 Покровський район: рятувальники, спільно з поліцейськими, здійснюють перевірки об’єктів торгівлі, щодо дотримання правил карантину
2 Грудня13:06 м. Нікополь: фахівці ДСНС, разом із волонтерами, навчали громадян правилам пожежної безпеки
2 Грудня11:23 м. Вільногірськ: вогнеборці провели рейд та нагадали населенню правила виклику Служби порятунку «101»
2 Грудня08:40 Межівський район: рятувальники провели профілактичну роботу щодо дотримання правил безпеки при обігріву помешкань
2 Грудня08:26 м. Дніпро: рятувальники провели рейд на тему:«Обережно лід»
1 Грудня14:10 м. Кривий Ріг: напередодні другого туру виборів з головами та членами виборчих комісій проведено додаткові інструктажі
1 Грудня14:03 Надзвичайники Дніпропетровщини продовжують інформувати громадян щодо дотримання карантинних заходів
1 Грудня13:33 м. Синельникове: Рятувальники продовжують проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо дотримання правил безпеки на присадибних ділянках
1 Грудня11:55 м. Кам’янське: рятувальники провели інформаційно-роз’яснювальну роботу на ПРАТ «ЮЖКОКС»
1 Грудня11:45 м. Кам’янське: працівники ДСНС провели інформаційно-роз’яснювальну роботу на ПАТ «ДМК»
1 Грудня11:33 м. Павлоград: фахівці ДСНС провели профілактичну роботу в громадських місцях щодо попередження інфікування коронавірусною інфекцією.
Останні новини