Головна Останні новини18 Серпня, 2020р.
 Версія для друку

Запобігання корупції: обмеження щодо одержання подарунків

Опубліковано: 18.08.2020, 16:08

Особам, які проходять службу цивільного захисту або працюють в органах та підрозділах цивільного захисту, слід завжди пам'ятати про певні особливості та обмеження щодо одержання подарунків, що пов'язані з такою службовою діяльністю.

Що таке подарунок?

Як здійснити дарування, не піддаючи обдаровану особу ризику притягнення до  адміністративної відповідальності?

Які подарунки одержувати безумовно заборонено, які — дозволено адже з певними обмеженнями, а які — безумовно дозволено?

В чому полягає причина законодавчого введення обмежень щодо одержання подарунків?

Яка відповідальність передбачена за порушення таких обмежень?    

Обґрунтовані відповіді на вказані запитання допоможуть запобігти окремому виду правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Конвенцією Організації Об'єднаних Націй проти корупції (а саме: частиною 4 статті 7) визначено, що кожна держава-учасниця прагне,  згідно  з  основоположними

принципами свого внутрішнього права, створювати, підтримувати й зміцнювати такі системи, які сприяють прозорості й запобігають виникненню конфлікту інтересів.

Одним з ефективних інструментів запобігання виникненню конфлікту інтересів є обмеження щодо одержання подарунків.

Чинним антикорупційним законодавством України визначено термін “подарунок”, введено обмеження щодо одержання подарунків, а також перелік обов'язкових заходів щодо запобігання одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними.

Так, відповідно до статті 1 Закону України “Про запобігання корупції” (далі – Закон), подарунок - грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової.

Самі обмеження щодо одержання подарунків визначені у статті 23 Закону і розповсюджуються на осіб, які зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3  Закону. Таким чином, якщо мова йдеться про персонал органів та підрозділів цивільного захисту, то вказані обмеження безпосередньо стосуються:

- осіб начальницького складу,

- державних службовців,

- працівників (з якими укладається трудовий договір), які відповідно до займаних посад є посадовими особами у підрозділах - юридичних особах.

Всіх, хто увійшли до вказаних категорій, узагальнимо під назвою «Співробітники».

У відповідності до норм частини 1 статті 23 Закону, Співробітникам забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких Співробітнику осіб від юридичних або фізичних осіб:

1) у зв’язку із здійсненням Співробітником діяльності, пов’язаної із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;

2) якщо особа, яка дарує, перебуває в підпорядкуванні Співробітника.

Вказані Співробітники можуть приймати подарунки, які відповідають відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, крім випадків, передбачених частиною 1 статті 23 Закону, якщо вартість таких подарунків не перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки.

Передбачене тут обмеження щодо вартості подарунків не поширюється на подарунки, які:

1) даруються близькими особами (тут “близькі особи” у визначенні статті 1 Закону);

2) одержуються як загальнодоступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси.

Подарунки, одержані Співробітниками, як подарунки державі, Автономній Республіці Крим, територіальній громаді, державним або комунальним підприємствам, установам чи організаціям, є відповідно державною або комунальною власністю і передаються органу, підприємству, установі чи організації у відповідності до «Порядку передачі дарунків, одержаних як подарунки державі, Автономній Республіці Крим, територіальній громаді, державним або комунальним установам чи організаціям», який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1195 (із змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 № 301 та від 28.02.2018 № 146).

Також, частиною 4 статті 23 Закону визначено, що рішення, прийняте Співробітником на користь особи, від якої вона чи близькі особи Співробітника отримали подарунок, вважаються такими, що прийняті в умовах конфлікту інтересів, і на ці рішення розповсюджуються положення статті 67 Закону. А саме:

- нормативно-правові акти, рішення, видані (прийняті) з порушенням вимог Закону, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об’єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, зокрема Національного агентства з питань запобігання корупції (далі — НАЗК), органу місцевого самоврядування;

- правочин, укладений внаслідок порушення вимог Закону, може бути визнаним недійсним.

Одночасно, статтею 24 Закону визначено заходи щодо запобігання одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними. Так, Співробітники у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов’язані невідкладно вжити таких заходів:

1) відмовитися від пропозиції;

2) за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію;

3) залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа Співробітників;

4) письмово повідомити про пропозицію безпосереднього начальника або начальника органу (підрозділу) цивільного захисту, в якому Співробітник проходить службу (працює), а також спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.

Якщо Співробітник виявив у своєму службовому приміщенні чи отримав майно, що може бути неправомірною вигодою, або подарунок, він зобов’язаний  невідкладно, але не пізніше одного робочого дня, письмово повідомити про цей факт свого безпосереднього начальника або начальника органу (підрозділу) цивільного захисту, в якому Співробітник проходить службу (працює). Про виявлення майна, що може бути неправомірною вигодою, або подарунка складається акт, який підписується особою, яка виявила неправомірну вигоду або подарунок, та її безпосереднім начальником або начальником органу (підрозділу) цивільного захисту, в якому така особа проходить службу (працює).

Предмети неправомірної вигоди, а також одержані чи виявлені подарунки зберігаються в органі (підрозділі) до їх передачі спеціально уповноваженим суб’єктам у сфері протидії корупції.

Положення статті 24 Закону не поширюються на випадки одержання подарунка за наявності обставин, передбачених частиною 2 статті 23 Закону.

У випадку наявності у Співробітника сумнівів щодо можливості одержання ним подарунка, він має право письмово звернутися для одержання консультації з цього питання до НАЗК, яке надає відповідне роз’яснення.

За порушення встановлених Законом обмежень щодо одержання подарунків для Співробітників передбачено адміністративну відповідальність за статтею 172-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Таким чином, факт порушення будь-якого із вищевказаних обмежень чи заборон щодо одержання подарунків кваліфікується у відповідності до чинного законодавства як адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією. У відповідності до норм частини 3 статті 106 Кодексу цивільного захисту України, для особи начальницького складу служби цивільного захисту правовим наслідком також буде звільнення із служби цивільного захисту у зв’язку з набранням законної сили судовим рішенням, відповідно до якого особу притягнуто до відповідальності за адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією.

 


   
Останні новини
26 Жовтня06:34 Шановні громадяни! Не спалюйте суху рослинність. Бережіть довкілля
25 Жовтня20:55 Надзвичайники Дніпропетровщини продовжують інформувати населення щодо необхідності дотримання карантинних заходів
25 Жовтня20:10 На виборчих дільницях Дніпропетровщини рятувальники забезпечують пожежну та техногенну безпеку
25 Жовтня18:08 Увага! Пожежна небезпека
25 Жовтня10:32 Рятувальники Дніпропетровщини несуть службу в посиленому режимі
25 Жовтня09:07 Шановні водії!
24 Жовтня15:27 Надзвичайники Дніпропетровщини продовжують проводити протиепідемічні заходи
24 Жовтня09:45 ДСНС інформує: правила пожежної безпеки під час виборів
24 Жовтня04:12 Дніпровські рятувальники провели санітарну обробку територій, прилеглих до виборчих дільниць (ФОТО, ВІДЕО)
23 Жовтня20:34 Увага! Попередження про туман!
23 Жовтня18:11 Надзвичайники закликають мешканців Дніпропетровщини дотримуватись режиму карантину (ФОТО, ВІДЕО)
23 Жовтня17:07 Новомосковський район: співробітники ДСНС провели інструктаж з головами виборчих дільниць
23 Жовтня16:54 м. Нікополь: мешканцям надали рекомендацій, як уникнути зараження коронавірусною інфекцією 2019-nCoV
23 Жовтня16:08 м. Покров: громадянам нагадали правила поводження під час виявлення вибухонебезпечних предметів
23 Жовтня14:15 Петриківський район: фахівці ДСНС навчали населення правилам безпеки під час опалення домівок
Останні новини