Головна Останні новини27 Липня, 2020р.
 Версія для друку

Особливості відповідальності за вчинення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень

Опубліковано: 27.07.2020, 09:28

Частиною першою статті 65 Закону України «Про запобігання корупції» (далі — Закон) визначено, що за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

При цьому, статтею 1 Закону визначено окремі терміни «корупційне правопорушення» та «правопорушення, пов’язане з корупцією». З них видно, у тому числі, й різницю між кількістю видів відповідальності, що передбачені за вчинення правопорушень такого роду. А саме:

- корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність;

- правопорушення, пов’язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Таким чином, за вчинення корупційного правопорушення встановлено три види відповідальності: кримінальну, дисциплінарну, цивільно-правову; за вчинення  правопорушення, пов’язаного з корупцією, встановлено чотири види відповідальності: кримінальну, адміністративну, дисциплінарну, цивільно-правову.

Порядок притягнення до кримінальної відповідальності за корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення визначається Кримінальним кодексом України і Кримінальним процесуальним кодексом України, до адміністративної – Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП), до дисциплінарної – Кодексом законів про працю України (далі — КзпПУ), а також законами, статутами і положеннями, затвердженими законами, до цивільної – Цивільним кодексом України і Цивільним процесуальним кодексом України (далі — ЦПКУ).

Законодавство, включаючи частину 1 статті 61 Конституції України, допускає одночасне притягнення за одне й те саме діяння до кримінальної, дисциплінарної та цивільно-правової відповідальності, оскільки ці види відповідальності мають різну юридичну природу. Допускається також поєднання адміністративної, дисциплінарної та цивільно-правової відповідальності за одне й те саме правопорушення. Однак поєднання кримінальної та адміністративної відповідальності за одне й те саме правопорушення є неприпустимим, на що вказує, зокрема, частина 2 статті 9 КУпАП.

Так, частиною другою статті 65 Закону визначено, що особа, яка вчинила корупційне правопорушення або правопорушення, пов’язане з корупцією, однак судом не застосовано до неї покарання або не накладено на неї стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, пов’язаними з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або такою, що прирівнюється до цієї діяльності, підлягає притягненню до дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

На сьогодні в Україні відсутній єдиний кодифікований нормативно-правовий акт, в якому вирішувалися б питання притягнення до дисциплінарної відповідальності, що може наставати, у тому числі, за вчинення корупційних правопорушень.

Загальна дисциплінарна відповідальність працівників передбачена в КЗпПУ, стаття 147 якого встановлює, що за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосований один із таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення. Глава X КЗпПУ «Трудова дисципліна» також регулює питання, пов’язані зі: строком для застосування дисциплінарних стягнень; порядком їх застосування; оскарженням і зняттям дисциплінарних стягнень.

Дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) працівника. На працівників, які несуть дисциплінарну відповідальність за статутами, положеннями та іншими актами законодавства про дисципліну, дисциплінарні стягнення можуть накладатися також вищестоящими органами.

Спеціальна дисциплінарна відповідальність, передбачена статутами і положеннями, характеризується: 1) спеціальним суб’єктом дисциплінарного проступку; 2) його особливим характером; 3) спеціальними видами дисциплінарних стягнень; 4) особливим порядком накладення та оскарження дисциплінарного стягнення. Іншими (відмінними від КЗпПУ) законодавчими актами передбачені особливості дисциплінарної відповідальності різних категорій суб’єктів, перерахованих у частині першій статті 3 Закону. Одним з таких актів є Дисциплінарний статут служби цивільного захисту, затверджений Законом України від 05.03.2009 № 1068-VI.

Також, однією зі суттєвих особливостей щодо передбаченої відповідальності для осіб начальницького складу служби цивільного захисту є норма частини третьої статті 106 Кодексу цивільного захисту України. А саме: контракт припиняється (розривається), а особи начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту також у зв’язку з набранням законної сили судовим рішенням, відповідно до якого особу притягнуто до відповідальності за адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, а також рішенням суду про визнання активів особи або активів, набутих за її дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 ЦПКУ випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави.


   
Останні новини
26 Жовтня06:34 Шановні громадяни! Не спалюйте суху рослинність. Бережіть довкілля
25 Жовтня20:55 Надзвичайники Дніпропетровщини продовжують інформувати населення щодо необхідності дотримання карантинних заходів
25 Жовтня20:10 На виборчих дільницях Дніпропетровщини рятувальники забезпечують пожежну та техногенну безпеку
25 Жовтня18:08 Увага! Пожежна небезпека
25 Жовтня10:32 Рятувальники Дніпропетровщини несуть службу в посиленому режимі
25 Жовтня09:07 Шановні водії!
24 Жовтня15:27 Надзвичайники Дніпропетровщини продовжують проводити протиепідемічні заходи
24 Жовтня09:45 ДСНС інформує: правила пожежної безпеки під час виборів
24 Жовтня04:12 Дніпровські рятувальники провели санітарну обробку територій, прилеглих до виборчих дільниць (ФОТО, ВІДЕО)
23 Жовтня20:34 Увага! Попередження про туман!
23 Жовтня18:11 Надзвичайники закликають мешканців Дніпропетровщини дотримуватись режиму карантину (ФОТО, ВІДЕО)
23 Жовтня17:07 Новомосковський район: співробітники ДСНС провели інструктаж з головами виборчих дільниць
23 Жовтня16:54 м. Нікополь: мешканцям надали рекомендацій, як уникнути зараження коронавірусною інфекцією 2019-nCoV
23 Жовтня16:08 м. Покров: громадянам нагадали правила поводження під час виявлення вибухонебезпечних предметів
23 Жовтня14:15 Петриківський район: фахівці ДСНС навчали населення правилам безпеки під час опалення домівок
Останні новини