Головна Останні новини16 Березня, 2018р.
 Версія для друку

Захоплення, якому присвячене життя. Або собака, що визначила мою професію.

Опубліковано: 16.03.2018, 12:59

Професійно розуміти собак, навчити їх слухати команди та виконувати спортивні нормативи – погодьтесь, може не кожен. 

Знайомтесь – тендітна та чарівна жінка, керівник пошуково-рятувального загону «Антарес», інструктор з підготовки рятувальних собак вищої категорії, cуддя з пошуково - рятувальної служби Міжнародної категорії Лариса Борисенко - кінолог-рятувальник із 35-ти річним кінологічним стажем. Дресируванню собак присвятила все своє життя.

 

 

Про собаку я мріяла з раннього дитинства - скільки себе пам'ятаю. Ми з моїм старшим братом постійно дошкуляли батьків проханнями про цуценя коллі, але вони, посилаючись на малі габарити нашої квартири, наполегливо нам відмовляли.

В той же час, батьки абсолютно не перешкоджали тому, що ми з ранку до вечора возилися з дворняжками та їх цуценятами. Мало того, нам дозволялося час від часу приводити додому улюбленицю всього двору - Чапу, забирати її на дачу, приносити додому її цуценят.Лариса Борисенко.jpg

З поліпшенням наших побутових умов, у батьків пропав останній аргумент на шляху до нашої мрії. Так, в 1981-му році, на десятирічний свій день народження я отримала в подарунок від дядька, який частенько балував мене, свою першу собаку - маленьку дворняжку Дезі, а вже через кілька місяців і брату купили жаданого коллі.

В ті часи всі власники службових собак перебували на обліку в місцевому клубі службового собаківництва «Добровільне товариство сприяння армії, авіації та флоту» (ДТСААФ) і обов'язковою вимогою було відвідування дресирувальних майданчиків зі здачею різноманітних нормативів. Вперше до товариства мене привів брат, а вже з 1983-го року я почала відвідувати його з коллі Антеєм самостійно, адже брат вступив до ВНЗ в іншому місті та не міг часто приїзджати.

І понеслося...! З майданчика нас вигнати було неможливо – ми були на ньому по 7 днів на тиждень: тренування, виступи, спілкування, нові знання, друзі!

Доречі, до того, як мене поглинули заняття з собаками, я перепробувала свої дитячі сили в балетній студії, танцювальному та драматичному гуртках, захоплювалася розведенням кімнатних рослин і рибок. Саме тренування з собакою, постійні ранкові кроси (вони ж були необхідні для собачого здоров'я!), перетворили мене з постійнохворіючої в здорову,  активну, рішучу, спортивну дитину. 

У 1984 році я стала інструктором службового собаківництва ДТСААФ. В той же час, я дуже серйозно зайнялася воєнізованим багатоборством зі службовими собаками - комплексною дисципліною кінологічного спорту того часу, в якій, разом з собакою, спортсмен долає смугу перешкод на різноманітних снарядах: повзає, метає гранати, долає бар'єри, бум, зруйнований міст, драбину; бігає як спринтерські дистанції, так і кроси; затримує умовного порушника; влучно стріляє і плаває.

 

 

Показові виступи для школярів.jpgСаме в той період мого підліткового віку, завдяки собакам моє життя наповнилося першими подоланнями, першими випробуваннями, першим перемогами і емоції ці були настільки сильними, що, згодом зіграли важливу роль у виборі улюбленої професії.

 

Батьки мене підтримували. Вони усвідомили, що це не просто дитяче захоплення, а справа, яка дуже важлива для мене. Хоча... іноді від мами, яка переживає через мої чергові травми або місяцях без вихідних і роках без відпустки, я чую фразу: «Я ненавиджу той день, коли ми дозволили завести першу собаку!». Але, у батьків вдома теж є улюблена собака.

 

Моя мама за професією лікар. Цілодобово до неї звертались за допомогою, як знайомі так і незнайомі люди. Не задумуючись, вона одразу ж бігла рятувати і допомагати.

Ось так тепер і в мене: постійно зібраний «тривожний рюкзак», з яким вибігаємо на допомогу тим, хто потрапив у біду.

 

 

 

Що важливо в нашій професії? Коли людина говорить: «Я все знаю!» - в цей момент вона «вмирає» як фахівець.Павлоградські кінологи.JPG

 

Аби навчатись, відкривати для себе нові знання, опановувати новий досвід необхідно приймати участь у семінарах, змагання, особистих стартах як у нас в країні, так і за кордоном. Взагалі, на це йдуть всі зароблені кошти.

Для нашої професії дуже важливо вміти володіти собою і своїми емоціями. Життя навчило, що у відповідь на якісь негативні ситуації, робити вигляд, що все в порядку, адже тварини дуже чітко зчитують наш стан і він, безпосередньо, впливає на процес підготовки собаки.

В мене є особисте жорстке правило:  «Поганий настрій – зіграй чудове, та так, щоб не тільки оточуючі люди посміхалися, але й вдалося б обдурити навіть собаку! А якщо вже ніяк не виходить - ніяких занять в поганому настрої!».

Існує інша сторона професії - травми, біль, брудний одяг, робота в будь-яку погоду, в будь-яких умовах, стреси, небезпека. Дуже важливо вміти знаходити контакт не тільки з собаками - але й з людьми, і в цьому мені допомагає отримана колись освіта психолога.

 

 

В 2004 році я зіткнулася з ситуацією, що визначила для мене новий напрямок кінології - рятувальне. Телефонний дзвінок, в трубці схвильований голос: «Чув, що у Вас є хороша собака, яка працює по сліду. Будь ласка, допоможіть знайти батька!».  На той момент,  ми з моєю першою бельгійською вівчаркою тервюреном  Antares Naslednitsa Mizhona «Чока» тільки-но здали комплексні заліки. Я пояснила, що собака молода, працювала тільки спортивний слід і ніколи – реальний, але людина на тому кінці дроту тихо вимовила: «Ви просто спробуйте. В будь-якому випадку, я буду Вам вдячний. Адже це шанс!».  І ми з Чокою вирушили на пошуки людини.

Собака одразу ж взяла слід: привела до води і лягла на береговій лінії (укладанням собак вчатПавлоградські кінологи зі своїми чотирилапими друзями завітали на зональний етап фестивалю ДЮП.jpgь позначати закінчення сліду). На той момент у мене не було ні досвіду практичної роботи, ні впевненості в правильності дій молодої собаки, в зв'язку з чим, ще протягом чотирьох годин ми прочісували якісь зарості, споруди, «реагували» на сигнали сусідів,  які допомагали в пошуках.

Активність собака проявляла лише на тій ділянці берегової лінії, до якої привела з початку. Викликали водолазів. Все ж Чока виявилася права.

З тих пір емоції від пошуку, почуття відповідальності, спілкування з близькими потерпілого, бажання допомогти - вже не покидали мене. Але від народження цієї думки до впровадження в життя, пройшло довгих 4 роки. 

В 2008 році в Павлограді було створено пошуково - рятувальний кінологічний загін, згодом, що отримав назву на честь тієї самої Чокі - «Антарес».  Ця собака стала не тільки чудовою собакою - рятувальником, а й увійшла в історію рятувальної кінології України в 2010 році як перша рятувальна собака, яка отримала право представити не тільки нашу країну, а й весь «пострадянський» простір на Чемпіонаті Миру Міжнародної Організації Рятувальних Собак (IRO), за підсумками міжнародної атестації. 

Звичайно ж, в кожній новій і невідомій справі важливо зустріти на шляху в потрібну хвилину небайдужих людей. Нам пощастило - авантюрну ідею підготовки в Павлограді рятувальних собак повністю підтримав Миславський Олександр Вікторович, вже тоді він обійняв посаду начальника Павлоградського МРУ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області. Вже 10 років постійно допомагає нашому загону.

Протягом всього періоду нами підготовлено близько двох десятків рятувальних собак, 12 з яких - Міжнародного рівня.  Розрахунки загону 9 разів брали участь в Чемпіонатах Світу та спеціальних тестах - за межами України.

В 2013 році було створено Всеукраїнську Громадську організацію «Cпілка Самаритян - Кінологів України», яка згодом об'єднала волонтерів з різних регіонів, які вирішили Марія та Лариса зі своїми учнями.jpgприсвятити себе справі порятунку людських життів. Наш загін стояв біля витоків її створення та в даний час проводить роботу під її прапором. 

 

 

Звичайно ж, не обходимося без труднощів і проблем. Спорядження людей і собак, поїздки, виїзди на пошук, придбання спеціалізованого обладнання, засобів зв'язку, лікування собак, травмованих при пошуках зниклих - практично все це лягає на наші плечі. Окрім того, населення настільки погано проінформоване про можливості застосування собак-рятувальників, що виклики від приватних осіб приходять до нас, як правило, через багато днів після зникнення людини. А це позбавляє зниклого шансів на виживання! 

 

Ми, працюємо в цьому напрямку: залучаємо пресу, постійно проводимо зустрічі з населенням, школярами, де інформуємо про наших собак – рятувальників, розповідаємо про ситуації, в яких ефективне їх моє дитинство пройшло в постійних телефонних дзвінках, в тому числі, вночі. залучення. Але виявляється цього замало.

 

 

 

 

Одного разу, коли ми ще готували собак, які можуть шукати виключно живих людей, то зіткнулися з тим, що наші дві провідні собаки під час пошуків побачили загиблу людину, але на той час вони не мали навичок, як позначати тіло.

Лариса Борисенко зі своєю собакою Спаркі в зоні АТО.jpgТак, у нас виникла ідея про підготовку собак, які можуть шукати як живих, так і тіла загиблих.  У 2013 році почалася підготовка щеня бельгійської вівчарки малінуа Спаркі і з пошуку наземних загиблих. Велику допомогу в становленні собаки в новому напрямку надав керівник Спілки Самаритян-Кінологів України, відомий дресирувальник Анатолій Трубчанинов. 

Досвіду підготовки подібних собак в країні практично не було. Багато чого доводилося впроваджувати самостійно. З початком війни на Донбасі, протягом двох років я робила запити в пошукову організацію, пропонуючи використовувати собаку і для пошуку загиблих в зоні АТО, але відповіді не було.

Життя приводить до нас певних людей в певний час: початок лютого  2017 року, Мар'їнка, імпровізований виступ з нашими собаками в військово - цивільній Бельгійська вівчарка малінуа Спаркі.jpgадміністрації перед співробітниками і військовими. Доречі, крім рятувальних собак наш загін готує ще й каністерапевтичних і візитних,  які несуть позитивне спілкування.

Після закінчення виступу до нас підійшов військовий, який весь час стояв осторонь: «Ви нам потрібні! Чи не готові попрацювати з собакою на певних територіях Донецької та Луганської областей?». 

Це був координатор гуманітарного проекту ЗСУ «Евакуація 200» Михайло Котелевський. Завдання, які були поставлені, відрізнялися від того, чому собака була навчена до цього. Посилено готувалися, найчастіше - «наосліп»: досвід напрацьовували в кожному виїзді на реальну роботу. І зараз кожна поїздка - це нові знання, нові ситуації, новий «бойовий» досвід. 

За 5 років підготовки собак в цьому «специфічному» напрямку накопичено певний багаж унікальних знань і напрацювань, яких не знайдеш в літературі і не почуєш на тренінгах.  Готуємо другу собаку з пошуку загиблих - німецьку вівчарку Нітру з її провідником Олександром Лисниченко, яку вже цієї весни сподіваємося залучати до роботи. В найближчих планах - підготовка третьої, і сподіваємося,  що вона вже буде навчатися, з урахуванням накопиченого нашою групою досвіду, ще більш продуктивно.  В зону проведення пошукових робіт на Донбас ми вирушаємо в складі пошукових груп «Евакуації 200» ЗСУ - кінологічна група – я, Спаркі і Анатолій Трубчанинов, який страхує і допомагає в усіх моментах пошуку.

 

Марія Борисенко зі своїми вихованцями.jpgБуло б дивно очікувати, що настільки бурхливе професійне життя мами зможе залишити байдужою до кінології мою єдину доньку.

З раннього дитинства Маша бувала зі мною на дресирувальному майданчику, а в 4 рочки вона, разом зі своїм маленьким шелті, вийшла на перший самостійний виступ. 

Зараз їй майже 20, вона студентка - заочниця київського ВНЗ, працює і вже тренує своїх учнів. І я рада, що саме завдяки кінологічному спорту, в який дитина за власним бажанням була залучена з раннього дитинства, нам з нею вдалося уникнути багатьох підліткових проблем.

Постійні тренування, виступи, поїздки на змагання, обговоренняМарія на Міжнародних змаганнях.jpg тренувальних моментів забирали у неї практично весь вільний від школи час. Шлях в спорті у Марії був, далеко не безхмарним.  Для того, щоб доводити, що вона добивається результату своєю наполегливою працею, а не «тому, що мама інструктор», їй довелося пройти через дуже непрості моменти.

На сьогодні Маша сама тренер, інструктор Вищої категорії, Переможець та призер багатьох чемпіонатів і змагань з аджиліті (з п'ятьма собаками різних порід), учасник Чемпіонатів Світу (як спортсмен і як тренер юних спортсменів).

В минулому році десятирічний хлопець, підготовлений Марією, увійшов в десятку найсильніших дітей спорту з аджиліті в Світі. З молодою своєю собакою - бордер - коллі Крюгером, Маша займається і пошуково - рятувальною підготовкою. У короткі хвилини, вільні від навчання, роботи і тренувань, вона любить грати на гітарі та вишивати бісером.

 

 

Марія та Лариса зі Спаркі.jpgВзагалі ж, мені здається, що для жінок і дівчат, які присвятили себе таким ось своєрідним професіям, які прирікають себе на певний спосіб життя, дуже важливо завжди пам'ятати, що вони - ЖІНКИ!

 


   
Останні новини
18 Липня18:00 м. Дніпро: фахівці ДСНС проводять заняття з населенням
18 Липня17:49 м. Кривий Ріг: співробітники Служби порятунку закликали молодь дотримуватися правил безпеки
18 Липня17:46 м. Кам`янське: проведено інструктивну нараду з питань забезпечення безпеки під час виборчого процесу
18 Липня17:11 м. Нікополь: рятувальники завітали до дітлахів
18 Липня15:37 м. Синельникове: співробітниками Служби порятунку проводиться профілактична робота, щодо дій у разі виявлення вибухонебезпечних предметів
18 Липня15:10 м. Кривий Ріг: психолог провела групову роботу з молодими фахівцями – випускниками ВНЗ ДСНС 2019 року
18 Липня14:59 м. Кам’янське: відбулись заняття школи підвищення оперативної майстерності
18 Липня14:51 Дніпровський район: фахівці ДСНС провели профілактичну роботу щодо пожежної безпеки в приватному секторі
18 Липня14:21 м. Новомосковськ: рятувальники закликали дотримуватись правил пожежної безпеки
18 Липня14:12 м. Павлоград: вогнеборці провели відпрацювання житлового сектору по пожежній безпеці в побуті та екосистемах
18 Липня14:07 м. Жовті Води: фахівці ДСНС розповіли, як запобігти виникненню пожеж
18 Липня13:45 м. Покров: вогнеборці продовжують навчати громадян правилам пожежної безпеки
18 Липня13:29 У Дніпрі відбулась спільна прес-конференція щодо безпеки громадян під час виборчого процесу
18 Липня12:54 м. Першотравенськ: фахівці Служби порятунку провели профілактичну роботу щодо попередження пожеж в екосистемах
18 Липня11:59 Широківський район: рятувальники нагадали місцевим жителям правила пожежної безпеки
Останні новини