Головна Останні новини23 Січня, 2013р.
 Версія для друку

Корупційні злочини: службове підроблення

Опубліковано: 23.01.2013, 12:00

Стаття 366 Кримінального кодексу України визначає службове підроблення як внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення документів, а також складання і видачу за відомо неправдивих документів. Підроблення — це зміна змісту справжнього документа або складання повністю підробленого (фальшивого) документа, що зовні має ознаки документа справжнього: заповнення бланка документа даними, що не відповідають дійсності.

Щодо службового підроблення як корупційного злочину, то в його основі, як і будь-якого іншого кримінального підлогу, лежить обман. Мета його може бути різноманітною: приховати сліди злочинної діяльності, створити умови для такої діяльності, забезпечити неправомірне вирішення певного питання, створити видимість результативної діяльності підприємства, установи чи організації, в якій працює посадова особа тощо. При цьому дії можуть виступати як самостійне кримінально каране діяння, бути способом посягання на майно, вчинення чи приховування інших корупційних злочинів.

Яскравим прикладом службового підроблення є одна з біблейських притч про господаря та управителя (Новий Завіт, Від Луки, глава 16,         ст.ст. 1 – 7):

«Оповів же Він й учням Своїм: Один чоловік був багатий, і мав управителя, що оскаржений був перед ним, ніби він переводить маєток його.

І він покликав його, і до нього сказав: Що це чую про тебе? Дай звіт про своє управительство, бо більше не зможеш рядити.

І управитель почав міркувати собі: Що я маю робити, коли пан управительство відійме від мене? Копати не можу, просити соромлюсь.

Знаю, що я зроблю, щоб мене прийняли до домів своїх, коли буду я скинений із управительства.

І закликав він нарізно (окремо) кожного з боржників свого пана, та й питається першого: Скільки винен ти панові моєму?

А той відказав: Сто кадок оливи. І сказав він йому: Візьми ось розписку свою, швидко сідай та й пиши: п'ятдесят.

А потім питається другого: А ти скільки винен? І той відказав: Сто кірців (мір) пшениці. І сказав він йому: Візьми ось розписку свою й напиши: вісімдесят.»

Формально до способів вчинення службового підроблення чинним кримінальним законодавством віднесено:

- внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, що передбачає внесення у дійсний офіційний документ (бланк, протокол, довідку тощо) відомостей, що не відповідають дійсності повністю чи частково;

- підроблення документів — це повна або часткова зміна змісту дійсного документа, способом підроблення документів (підчищення, додруковування, заміна тексту тощо) ;

- складання і видача завідомо неправдивих документів — це оформлення офіційного, зовні правильно виконаного, документа, який за своїм змістом повністю або частково не відповідає дійсності;

- видача неправдивих документів — надання або випуск службовою особою документів, зміст яких повністю або частково не відповідає дійсності, і які були складені цією ж або іншою службовою особою (наприклад, надання певним суб'єктам підприємницької діяльності завідомо фіктивних документів, з метою приховування їх злочинної діяльності).

Перший вид підроблення, пов’язаний з підчищеннями, вилученням тексту, дат, підписів, печаток, штампів або/та зміна їх, називають технічним, матеріальним підробленням. Другий вид підроблення називають інтелектуальним. У разі службового підроблення обов’язковою ознакою цього злочину є його вчинення службовою особою з використанням службового становища, наданих їй службових повноважень. Слід особливо наголосити, що мова йде виключно про офіційні документи, Окрім цього в процесі кваліфікації підроблень, вчинюваних посадовцями, необхідно відповісти на питання стосовно того, яким чином слід визначати коло підробок посадової особи, чим воно обумовлено та обмежено, для чого можливо сформулювати таке правило: підроблення, вчинюване посадовцем, буде вважатися таким лише тоді, коли підроблення було обумовлено саме можливостями, які випливають з повноважень службової особи.

Офіційними є документи, що складаються і видаються службовими особами від імені органів державної влади, органів місцевого Самоврядування, об’єднань громадян, а також підприємств, установ і організацій будь-якої форми власності, які посвідчують конкретні факти і події, що мають юридичне значення, складені належним чином за формою і мають необхідні реквізити (штамп, печатку, номер, дату, підпис). Приватні документи також можуть бути офіційними, якщо вони складені, наприклад, нотаріусом, або якщо вони передані громадянином для зберігання або використання в державні, колективні чи приватні підприємства (наприклад, довіреність на одержання зарплати).

У разі, якщо посадовець вчиняє підроблення будь-якого документа, виготовлення якого не входило до кола його повноважень, або документ не перебував у його віданні, то не буде і службового підроблення, оскільки вчинення підроблення за таких умов не було пов’язано з використанням особливого статусу. І підроблювач буде відповідати або за інше підроблення, або за злочин, який вчиняється не у спосіб підроблення, або взагалі не буде притягуватися до кримінальної відповідальності. Зазначене правило зумовлено тим, що підроблення вчиняється не в рамках тих суспільних відносинах, учасником яких є певний посадовець і ці відносини не зазнають будь-яких змін у результаті такого підроблення.

Внесення в офіційні документи, які не є предметом службової діяльності службової особи, завідомо неправдивих відомостей, виготовлення таких документів (документів, підроблення яких доступне будь-якому громадянину) без використання службового становища тягне, за наявності інших необхідних ознак, відповідальність за злочин, передбачений частинами 1 або 2 статті 358 Кримінального кодексу України.

Підполковник служби цивільного захисту

Олександр Новохатній


   
Останні новини
12 Грудня23:27 м. Кам’янське: інспектори Служби порятунку «101» провели семінар-нараду із представникам департаменту з гуманітарних питань
12 Грудня23:20 м. Новомосковськ: вогнеборці здійснили перевірку на об’єктах з масовим перебуванням людей
12 Грудня22:57 м. Синельникове: фахівці ДСНС та волонтери відвідали торговий центр з метою профілактичних бесід
12 Грудня22:30 м. Дніпро: вогнеборці прийняли участь у позаплановому проведенні Дня цивільного захисту
12 Грудня22:10 м. Нікополь: рятувальники спільно з представниками Національної поліції провели профілактичний рейд
12 Грудня22:02 м. Дніпро: вогнеборці провели профілактичні заходи з жителями Самарського району на тему: «Безпека у побуті»
12 Грудня21:55 Апостолівський район: співробітники Служби порятунку поспілкувалися з учнями загальноосвітньої школи
12 Грудня15:43 Дніпровський район: рятувальники та поліція закликали громадян дотримуватися правил пожежної безпеки у побуті
12 Грудня15:30 Петриківський район: співробітники ДСНС навчили учнів правилам безпеки у побуті
12 Грудня15:16 м. Кривий Ріг: рятувальники провели навчання з рятування людей на льоду
12 Грудня14:48 Межівський район: вогнеборці провели захід для дітей
12 Грудня12:18 м. Покров: фахівці ДСНС провели навчання з вчителями
12 Грудня11:36 Покровський район: рятувальники та поліція закликали громадян дотримуватися правил пожежної безпеки у побуті
12 Грудня10:59 м. Марганець: профілактична робота у трудових колективах
11 Грудня17:28 Васильківський район: вогнеборці завітали до дитячого садка
Останні новини