Головна Останні новини23 Січня, 2013р.
 Версія для друку

Корупційні злочини: службове підроблення

Опубліковано: 23.01.2013, 12:00

Стаття 366 Кримінального кодексу України визначає службове підроблення як внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення документів, а також складання і видачу за відомо неправдивих документів. Підроблення — це зміна змісту справжнього документа або складання повністю підробленого (фальшивого) документа, що зовні має ознаки документа справжнього: заповнення бланка документа даними, що не відповідають дійсності.

Щодо службового підроблення як корупційного злочину, то в його основі, як і будь-якого іншого кримінального підлогу, лежить обман. Мета його може бути різноманітною: приховати сліди злочинної діяльності, створити умови для такої діяльності, забезпечити неправомірне вирішення певного питання, створити видимість результативної діяльності підприємства, установи чи організації, в якій працює посадова особа тощо. При цьому дії можуть виступати як самостійне кримінально каране діяння, бути способом посягання на майно, вчинення чи приховування інших корупційних злочинів.

Яскравим прикладом службового підроблення є одна з біблейських притч про господаря та управителя (Новий Завіт, Від Луки, глава 16,         ст.ст. 1 – 7):

«Оповів же Він й учням Своїм: Один чоловік був багатий, і мав управителя, що оскаржений був перед ним, ніби він переводить маєток його.

І він покликав його, і до нього сказав: Що це чую про тебе? Дай звіт про своє управительство, бо більше не зможеш рядити.

І управитель почав міркувати собі: Що я маю робити, коли пан управительство відійме від мене? Копати не можу, просити соромлюсь.

Знаю, що я зроблю, щоб мене прийняли до домів своїх, коли буду я скинений із управительства.

І закликав він нарізно (окремо) кожного з боржників свого пана, та й питається першого: Скільки винен ти панові моєму?

А той відказав: Сто кадок оливи. І сказав він йому: Візьми ось розписку свою, швидко сідай та й пиши: п'ятдесят.

А потім питається другого: А ти скільки винен? І той відказав: Сто кірців (мір) пшениці. І сказав він йому: Візьми ось розписку свою й напиши: вісімдесят.»

Формально до способів вчинення службового підроблення чинним кримінальним законодавством віднесено:

- внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, що передбачає внесення у дійсний офіційний документ (бланк, протокол, довідку тощо) відомостей, що не відповідають дійсності повністю чи частково;

- підроблення документів — це повна або часткова зміна змісту дійсного документа, способом підроблення документів (підчищення, додруковування, заміна тексту тощо) ;

- складання і видача завідомо неправдивих документів — це оформлення офіційного, зовні правильно виконаного, документа, який за своїм змістом повністю або частково не відповідає дійсності;

- видача неправдивих документів — надання або випуск службовою особою документів, зміст яких повністю або частково не відповідає дійсності, і які були складені цією ж або іншою службовою особою (наприклад, надання певним суб'єктам підприємницької діяльності завідомо фіктивних документів, з метою приховування їх злочинної діяльності).

Перший вид підроблення, пов’язаний з підчищеннями, вилученням тексту, дат, підписів, печаток, штампів або/та зміна їх, називають технічним, матеріальним підробленням. Другий вид підроблення називають інтелектуальним. У разі службового підроблення обов’язковою ознакою цього злочину є його вчинення службовою особою з використанням службового становища, наданих їй службових повноважень. Слід особливо наголосити, що мова йде виключно про офіційні документи, Окрім цього в процесі кваліфікації підроблень, вчинюваних посадовцями, необхідно відповісти на питання стосовно того, яким чином слід визначати коло підробок посадової особи, чим воно обумовлено та обмежено, для чого можливо сформулювати таке правило: підроблення, вчинюване посадовцем, буде вважатися таким лише тоді, коли підроблення було обумовлено саме можливостями, які випливають з повноважень службової особи.

Офіційними є документи, що складаються і видаються службовими особами від імені органів державної влади, органів місцевого Самоврядування, об’єднань громадян, а також підприємств, установ і організацій будь-якої форми власності, які посвідчують конкретні факти і події, що мають юридичне значення, складені належним чином за формою і мають необхідні реквізити (штамп, печатку, номер, дату, підпис). Приватні документи також можуть бути офіційними, якщо вони складені, наприклад, нотаріусом, або якщо вони передані громадянином для зберігання або використання в державні, колективні чи приватні підприємства (наприклад, довіреність на одержання зарплати).

У разі, якщо посадовець вчиняє підроблення будь-якого документа, виготовлення якого не входило до кола його повноважень, або документ не перебував у його віданні, то не буде і службового підроблення, оскільки вчинення підроблення за таких умов не було пов’язано з використанням особливого статусу. І підроблювач буде відповідати або за інше підроблення, або за злочин, який вчиняється не у спосіб підроблення, або взагалі не буде притягуватися до кримінальної відповідальності. Зазначене правило зумовлено тим, що підроблення вчиняється не в рамках тих суспільних відносинах, учасником яких є певний посадовець і ці відносини не зазнають будь-яких змін у результаті такого підроблення.

Внесення в офіційні документи, які не є предметом службової діяльності службової особи, завідомо неправдивих відомостей, виготовлення таких документів (документів, підроблення яких доступне будь-якому громадянину) без використання службового становища тягне, за наявності інших необхідних ознак, відповідальність за злочин, передбачений частинами 1 або 2 статті 358 Кримінального кодексу України.

Підполковник служби цивільного захисту

Олександр Новохатній


   
Останні новини
16 Січня18:01 Софіївський район: навчання населення правилам безпеки під час опалювального періоду
16 Січня17:51 Петриківський район: пріоритетний напрямок безпека житлового сектору.
16 Січня17:51 м. Кривий Ріг: рятувальники продовжують нагадувати громадянам правила пожежної безпеки в побуті
16 Січня17:46 Першотравенськ: рятувальники роз’яснюють населенню міста правила поведінки на льоду
16 Січня17:39 м. Кам’янське: вогнеборці провели профілактичну роботу серед населення та розповіли правила безпечної поведінки взимку
16 Січня17:29 Апостолівський район: людей закликають дотримуватись правил поведінки під час зимової риболовлі та святкування Водохреща
16 Січня17:23 м. Дніпро: рятувальники нагадують городянам про небезпеки дитячих пустощів з вогнем
16 Січня17:16 м. Кам’янське: рятувальники відпрацювали дії під час спеціальних об’єктовх навчань і тренуваннь з питань цивільного захисту на АЗС
16 Січня15:54 У Дніпрі рятувальники відпрацювали дії під час порятунку людини що провалилась під лід
16 Січня14:46 м. Дніпро: у Головному управлінні проведено семінар-нараду з психологами
16 Січня09:27 Попередження про різке погіршення погодних умов 17-18 січня
15 Січня18:09 м. Кривий Ріг: протоієрей привітав рятувальників з Різдвяними святами
15 Січня18:05 м. Покров: рятувальники навчали що робити якщо пожежа застала в приміщенні
15 Січня18:02 м. Дніпро: рятувальники роз’яснювали мешканцям багатоквартирних будинків про правила безпеки на кризі, особливо під час святкування Водохреща
15 Січня18:01 Томаківський район: рятувальники продовжують профілактичні бесіди серед населення
Останні новини